Relacja uczestniczki Wizyty Study Tours to Poland w Nowym Sączu

STP 2 2018

   STP to jeden z programów, które zrobiły na mnie największe wrażenie i o których będę bardzo długo pamiętać. Na początku chciałabym bardzo podziękować organizatorom: Prezesowi Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności Piotrowi Grześków, naszemu świetnemu tłumaczowi Piotrowi Tokarzowi, naszej drogiej Emilce Bernady i wszystkim pozostałym wolontariuszom.

Nawet używając wszystkich pięciu języków które słyszałam podczas projektu trudno mi będzie opisać wszystkie moje wrażenia z projektu Study Tours to Poland w Nowym Sączu. Z pozoru wszystko wydaje się standardowe : tematy związane z demokracją, organizacjami pozarządowymi, budżetem obywatelskim, spotkania z politykami, wizyty na uczelniach i wycieczki, przedsiębiorstwa i linie produkcyjne, muzea i galerie. Ale kolejny raz przekonałam się, że programy tworzą uczestniczący w nich ludzie, którzy spędzają razem czas. Dlatego napiszę o nas, młodych i autentycznych.

Rozmowy o sytuacji w naszych krajach do trzeciej w nocy, wywołujące gęsią skórkę i łzy, w których były zawarte nasze marzenia i ambicje ludzi śmiałych, absolutnie wolnych, podobnych do siebie, ale zarazem jakże różnych milllenialsów. Jesteśmy młodzi, ale tak dużo możemy zdziałać i czynimy to. Każdy uczestnik programu zaskoczył mnie poziomem swojej aktywności. Wydaje mi się, że nie wiemy co to sen, nie wiemy co to stereotypy i bardzo wierzymy w siebie. Ekonomiści, prawnicy, programiści, politolodzy, historyk, inżynier, lingwiści i studenci nauk społecznych potrafili mimo różnic znaleźć wspólny język. Bardzo ciepło wspominam nasze gorące dyskusje w kuchni przy herbacie, żarty 24/7, splot narodowych kolorytów, narodowe wieczory, niezliczone piosenki wspólnie zaśpiewane, żywe tańce i tyle uśmiechów. Jestem szczęśliwa, że was wszystkich poznałam i pewna, że nie stracimy kontaktu ze sobą.

Mariia Zivert z Charkowa

Wizyta 13 studentów z Białorusi, Rosji i Ukrainy w ramach programu Study Tours to Poland miała miejsce w dniach 6-16 października w Nowym Sączu. Organizatorem była Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności, a koordynatorem prezes fundacji Piotr Grześków.

Projekt sfinansowany w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności STP – wizyty studyjne w Polsce 2017 – 2018, realizowanego przez Fundację Liderzy Przemian oraz Fundację Borussia.

STP logo

Finał projektu Mistrz Robotyki 2018

      O kolejności miejsc zadecydowały drobne szczegóły i szybkość wykonania zadania

Ostatecznie zawodnicy zdobyli następujące miejsca:

1. SP 9 - Tomasz Irzyk, Jarosław Kushenko

2. SP 21 - Szymon Skorupka, Aleksandra Ortyńska 

3. SP 7 - Jakub Smąd, Bartosz Mółka, SP 15 - Kamil Karpiel, Jakub Szachowski 

4. SP 20 - Oliwia Stanik, Anita Zielińska

 


PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM MIASTA NOWEGO SĄCZA

IMG 20180619 104018

Wrażenia uczestniczki projektu Study Tours to Poland w Nowym Sączu

IMG 20180524 190603

Program STP to oddzielny mały świat, w którym zatapiasz się na najbliższe 10 dni… W tym czasie studenci uczelni wyższych z różnych państw tworzą prawdziwą rodzinę: razem mieszkają, jedzą, wspólnie spędzają czas, a zarazem pracują i uczą się J

Udało mi się trafić ze wspaniałymi ludźmi do polskiego miasteczka Nowy Sącz. Nie bacząc na to, iż ludność zamieszkująca tą miejscowość jest prawie trzykrotnie mniejsza, niż w Bobrujsku (Białoruś). Samo miasto jest dobrze rozwinięte. Należy zaznaczyć, że właśnie w Nowym Sączu jest sporo społecznie ukierunkowanych organizacji, efektywnie pracuje struktura zarządzania miastem, niezwykle ciekawa jest historia oraz architektura.

Pośrodku tego wszystkiego MY – prości studenci z Białorusi, Rosji, Ukrainy oraz Mołdawii - poznawaliśmy różne  sfery życia: dni były podzielone na bloki tematyczne (kultura, biznes, turystyka, samorząd itd.).  Utrzymywaliśmy kontakty towarzyskie z wolontariuszami, pojechaliśmy do najdroższego hotelu w Polsce, mieliśmy okazję być w zakładzie jednego z europejskich liderów i producentów ogrodzeń czy bram, odkrywaliśmy przed sobą najpiękniejsze krajobrazy Nowego Sącza, przekroczyliśmy granicę ze Słowacją, samodzielnie wykonaliśmy witraże, oglądnęliśmy najlepszy film polskiego reżysera – „Twarz”, na własne oczy mogliśmy spotkać się z pracą wykonywaną przez bezdomnych w mieście, porozmawialiśmy z prawdziwą polską rodziną i przekonaliśmy się jak i czym tak naprawdę żyją. Z pewnością, nie wystarczy jeden artykuł, który byłby wstanie  oddać wszystko to, co przeżywaliśmy i doznawaliśmy każdego dnia!

Samego czasu wolnego było jak na lekarstwo, ale to nie przeszkodziło nam spotykać się nocą w hotelowym pokoju, aby porozmawiać, zagrać w „Alles” czy „Ja nigdy nie…” Nasze posiadówki do późnych godzin, będą jeszcze długo grzać nasze serca.

IMG 20180525 214313

Pomimo tego, że jeszcze jesteśmy w Polsce, to już tęsknie!!! Tęsknię za żartami Uliany o mięsie, tęsknie za naszym wspólnym z Nastią „nenennia” (do widzenia), tęsknię za tłumaczeniami Piotra I i Piotra II, tęsknię za przytuleniami z dwiema Oksanami z Ukrainy, tęsknie za dowcipami Zahara, tęsknię za rozmowami z Andriejem o Białorusi, tęsknie za językiem ukraińskim Inny, trzeciej Oksany oraz Jareny (czadowe imię <3) tęsknię za małomównością Maszy z Petersburga, tęsknię za opowiadaniami Saszy o jej przygodach, tęsknie za szybkim trajkotaniem Emilki, ja nawet tęsknie za Janą i Aliną, które właśnie są obok mnie…!!!

Szalenie kocham Was wszystkich!

Zapraszajcie do siebie!

Tatsiana Busel z Białorusi

Czytaj więcej...

Ogłoszenie o naborze do projektu Mistrz Robotyki 2018

MR logo2018Pragniemy ogłosić kolejną serię warsztatów z robotyki w ramach projektu „Mistrz Robotyki” współfinansowanego ze środków Miasta Nowego Sącza. Jest to cykliczny projekt prowadzony przez naszą fundację pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora Wydziału Oświaty w Nowym Sączu.

Warsztaty „Mistrz Robotyki” to sześciogodzinny kurs programowania robotów dla 10-osobowych grup młodzieży ze szkół podstawowych. Zajęcia będą odbywać się na terenie szkoły w terminach ustalonych przez Fundację Promocji Nauki i Kreatywności w uzgodnieniu z nauczycielami/opiekunami uczniów szkoły i będą się odbywać w okresie od 9 kwietnia 2018r. do 30 maja 2018r.

W tym roku proponujemy innowacyjną formułę zajęć, na których uczestnicy zgłębią wiedzę matematyczno-przyrodniczą, dowiedzą się o możliwych praktycznych jej zastosowaniach oraz poznają teoretyczne i praktyczne podstawy programowania. Między innymi samodzielnie zaprojektują doświadczenia obrazujące korzyści płynące z energii odnawialnej. Wykorzystane zostaną nowoczesne metody dydaktyczne jak np. metoda PBL, „odwrócona lekcja” i elementy e-learningu. Stawiane przed młodzieżą zadania będą wymagały od nich zastosowania narzędzi matematyczno-przyrodniczych. Poniżej znajdują się dokumenty rekrutacyjne

Czytaj więcej...

Relacja z projektu STP

7-17 października 2017 r . miała miejsce wizyta studyjna w ramach programu Study Tours to Poland organizowana przez Fundację Promocji Nauki i Kreatywności w Nowym Sączu. 13 studentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy miało okazję zapoznać się z funkcjonowaniem szkolnictwa, organizacji pozarządowych, administracji, samorządu, biznesu, placówek kultury, turystyki i mediów.

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Home