Relacja z projektu STP

7-17 października 2017 r . miała miejsce wizyta studyjna w ramach programu Study Tours to Poland organizowana przez Fundację Promocji Nauki i Kreatywności w Nowym Sączu. 13 studentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy miało okazję zapoznać się z funkcjonowaniem szkolnictwa, organizacji pozarządowych, administracji, samorządu, biznesu, placówek kultury, turystyki i mediów.

W pierwszy dzień uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, zapoznali się z celami programu STP oraz poznali się z wolontariuszami. W drugi dzień spotkali się ze studentami Instytutu Języków Obcych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu, zwiedzili Instytuty Ekonomiczny i Kultury Fizycznej, zapoznali się również z systemem oświaty w Polsce. Dzień poświęcony administracji rozpoczął się od spotkania z radnymi miejskimi, następnie studenci w sali obrad Rady Miasta spotkali się z wiceprezydentem Wojciechem Piechem, spotkali się z Wójtem Gminy Chełmiec i zapoznali się z systemem politycznym i administracyjnym w Polsce. Studenci odwiedzili również świetlicę integracyjną dla dzieci romskich i polskich prowadzoną przez Miasto Nowy Sącz. Kolejny dzień poświęcony gospodarce zaczął się od zwiedzania kamieniołomów Klęczany Sp.z o.o. Następnie grupa została przyjęta w jednej z największych firm regionu – producenta bram Wiśniowski, w pięciogwiazdkowym hotelu Heron należącym do właściciela firmy Wiśniowski, zwiedziła Miasteczko Multimedialne Brainville oraz odbyła ciekawą rozmowę z przedsiębiorcą transportowo – budowlanym Piotrem Litwińskim. Dzień zakończył się zajęciami z robotyki, podczas których każdy student mógł zbudować i zaprogramować swojego robota.

STP

W następnym dniu odwiedzili Biuro Organizacji Pozarządowych i poznali zasady funkcjonowania trzeciego sektora w Polsce oraz cele, realizowane projekty i sposoby pozyskiwania środków na działalność statutową Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności. Po spotkaniu w stowarzyszeniu Sursum Corda, zaangażowanym w działalność charytatywną oraz wolontariat, dzień zakończyli w Domu Historii na rozmowie z członkami Fundacji Nomina Rosae organizującymi Cykl spotkań poświęcony sądeckim Żydom oraz zajmującymi się rekonstrukcją historycznych strojów. Po południu studenci wzięli udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez dziennikarza – właściciela lokalnej gazety DTS i portalu dts24.pl, a dzień zakończyli wizytą w regionalnej chacie lachowskiej spotykając się z członkami zespołu Podegrodzianie , wzięli udział w warsztatach tańca ludowego i degustowali regionalne przysmaki. Dzień poświęcony kulturze rozpoczął się od warsztatów z cyklu „Love ludowe” w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, podczas których studenci korzystając z motywów ludowych własnoręcznie ozdobili pamiątkowe koszulki i szkatułki. Następnie uczestniczyli w kameralnym seansie filmu p.t. „Mój Vincent”. Po południu odwiedzili Dom Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn, które prowadzi Wspólnota Emaus, spotkali się z założycielami prywatnego teatru Nowy, a na koniec mieli spotkanie ze znanym nowosądeckim rzeźbiarzem Andrzejem Szarkiem w Małej Galerii.

Podczas weekendu studenci zwiedzili Pasiekę w Kamiannej, muzeum Nikifora w Krynicy, spotkali się z proboszczem łemkowskiej parafii greko-katolickiej w Krynicy, podziwiali widoki z Ogrodów Sensorycznych i przekroczyli granicę polsko-słowacką w miejscowości Mniszek. Ponadto zwiedzili Miasteczko Galicyjskie, wzięli udział w warsztatach fotograficznych i w ramach popołudnia z Polakiem zwiedzili Szczawnicę i okolice Pienin. Bardzo ciekawą inicjatywą były wieczory narodowe, podczas których studenci mogli zaprezentować gospodarzom, wolontariuszom i sobie nawzajem, swój kraj, jego kulturę, historię, taniec i kuchnię. Wizyta zakończyła się całodniowym pobytem w Krakowie, gdzie oprócz zwiedzania starówki studenci mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Małopolskiej Organizacji Turystycznej, spotkali się z Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Leszkiem Zegzdą, zapoznali się z funkcjonowaniem Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Wojewódzkiego. Cała wizyta, dzień po dniu została opisana przez studentów w ich ojczystych językach na Facebooku, na stronie Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności.

Jesteś tutaj: Home Relacja z projektu STP