Wizyta przedstawicieli pozarządowych organizacji norweskich z Bergen

DSC 0006 W dniach 11-12 stycznia Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności po raz drugi gościła w Nowym Sączu delegację z Bergen. Byli to przedstawiciele dwóch organizacji pozarządowych Norsk Folkehjelp i Solidaritet Ungdom, zajmujących się integracją w miejscu pracy i pomocą grupom wykluczonym. Organizacje te współdziałały ze sądecką fundacją przy realizacji projektu "Lepiej zrozumieć niż znienawidzić" i gościły w Norwegii już dwa razy grupy nauczycieli i uczniów ze sądeckich gimnazjów.

Prezes nowosądeckiej fundacji, Piotr Grześków wprowadził gości z północy w różnorodność kulturową Sądecczyzny. W pierwszym dniu wizyty miało miejsce w Krynicy spotkanie z łemkowskim poetą i muzykiem Piotrem Trochanowskim, który oprowadził po krynickiej cerkwii prawosławnej, a następnie opowiedział o łemkowskich zwyczajach świątecznych oraz ich historii i kulturze.xDSC 0004

Następnie, po spotkaniu z Krzysztofem Popielą, Pełnomocnikiem Prezydenta Nowego Sącza d.s. Romów grupa odwiedziła świetlicę integracyjną "Promyczek" przy ul. Jana Pawła II, którą prowadzi pani Elżbieta Siokało. Jej podopieczni wciągnęli od razu gości w swoje gry i zabawy, pokazywali przy tym swoje prace plastyczne i wypytywali o Norwegię nie bacząc na barierę językową.

Na drugi dzień po zwiedzeniu Miasteczka Galicyjskiego goście z Norwegii spotkali się z młodzieżą z I Liceum Ogólnokształcącego i Jezuickiego Centrum Edukacji w Nowym Sączu. Podczas spotkań przedstawili działania swoich organizacji i wzięli udział w ożywionej dyskusji o kryzysie migracyjnym w Europie.

Ase Vaksinen, Lene Vikan, Tonje Holtan, Ida Sveinhaug i Reber xDSC 0001Iversen zapowiedziali, że chętnie wrócą do Nowego Sącza, żeby uczestniczyć w kolejnym projekcie Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności oraz żeby się delektować pysznymi pierogami i deserami, w których się rozsmakowali podczas swojego krótkiego pobytu.

xDSC 0003 DSC 0005 DSC 0007

Jesteś tutaj: Home Wizyta przedstawicieli pozarządowych organizacji norweskich z Bergen