Finał projektu Mój Przyjaciel Robot

robot1Zwieńczeniem projektu „Mój przyjaciel robot” , którego organizatorem była Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności przy współfinansowaniu Miasta Nowego Sącza był odbywający się 10 czerwca 2015r. na terenie Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu finał projektu w formie konkursu międzyszkolnego z robotyki.

Przed finałem na przestrzeni ponad dwóch miesięcy odbywały się warsztaty z robotyki pod nadzorem pana mgr inż. Bartłomieja Leśniak oraz szkolnego opiekuna grupy. W trakcie spotkań uczestnicy poznali ogólne zasady projektowania, budowania i programowania manipulatorów oraz robotów. Poznali budowę jednostki centralnej robota NXT, sensorów i elementów wykonawczych. Tworzyli i uruchamiali proste algorytmy decyzyjne umożliwiające np. ominięcie przeszkody przez robota. Zbudowali własne roboty, tworzyli złożone algorytmy oraz podejmowali próby ich udoskonalenia.

Najlepsi uczestnicy warsztatów z sądeckich gimnazjów nr 1, 2, 5, oraz 6 wzięli udział w konkursie z nagrodami polegającym na zbudowaniu robota, w oparciu o instrukcję lub wg. własnego pomysłu oraz uruchomieniu odpowiedniego oprogramowania, tak by robot był zdolny wykonać przewidziane czynności. Wszyscy wykazali się nadzwyczajną kreatywnością i stworzyli autorskie projekty. Najlepszym okazał się zespół Piotra Sokołowskiego i Jarosława Nowińskiego reprezentująch Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu.

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa za sprawą współpracy Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności a Miastem Nowy Sącz będzie kontynuowana ponieważ cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.

            Celem projektu „Mój przyjaciel robot” było zachęcenie młodzieży szkół gimnazjalnych do rozwijania, pogłębiania i ukierunkowania zainteresowań naukowo – technicznych oraz wsparcie ich indywidualnego rozwoju. Zwrócenie uwagi nauczycieli w szkołach gimnazjalnych na wagę rozwijania uzdolnień technicznych. Rozbudzenie zainteresowań naukowo - technicznych wśród uczniów i ich najbliższego otoczenia.

            Wiek gimnazjalny to okres w życiu młodego człowieka, w którym wyraźnie uwypuklają się uzdolnienia w danym kierunku. Jeżeli nie będzie się go w odpowiednim czasie stymulować to w sposób naturalny zaniknie być może bezpowrotnie tracąc szansę na osiągnięcie sukcesu na danej płaszczyźnie.

Jesteś tutaj: Home Finał projektu Mój Przyjaciel Robot