Warsztaty - projekt Lepiej zrozumieć niż znienawidzić

IMG 20141022 105916Jak powinna zachować się ofiara i świadek cyberprzemocy i gdzie może szukać pomocy? Jakie kroki należy podjąć wobec sprawcy ? Jak minimalizować ryzyko zostania ofiarą cyberprzemocy? To kilka z pytań na które mieli odpowiedzieć uczestnicy warsztatów zorganizowanych 22 października 2014 przez Fundację Promocji Nauki i Kreatywności w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. Uczestnikami byli uczniowie z gimnazjów z Librantowej, Chełmca, Nawojowej, Jezuickiego Centrum Edukacji i gimnazjów nr 1,2 i 6 w Nowym Sączu wraz z opiekunami. Warsztaty były pierwszym etapem projektu ”Lepiej zrozumieć niż znienawidzić”, który jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Gospodarczego, w ramach programu Obywatele dla Demokracji. 

      Celem projektu jest przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz walka z przejawami agresji słownej ze szczególnym uwzględnieniem mowy nienawiści w Internecie - mówi Piotr Grześków, prezes Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności i koordynator projektu. 3W projekcie bierze udział 10 grup gimnazjalistów, którzy mają za zadanie przygotować i zrealizować kampanie uświadamiające mechanizmy i skutki cyberprzemocy i mowy nienawiści w Internecie oraz akcję mającą na celu zwalczanie zauważonych aktów nietolerancji lub posługiwania się agresywnym językiem w Internecie. 1Grupa gimnazjalistów, która przygotuje i przeprowadzi najskuteczniejszą kampanię i akcję przeciwdziałającą cyberprzemocy wyjedzie w nagrodę do Bergen w Norwegii. Jest to możliwe dzięki temu, że projekt jest realizowany z partnerami norweskimi: Region Hordaland i organizacją pozarządową Norsk Folkehjelp. Działania gimnazjalistów będą prezentowane na stronie internetowej projektu www.lepiejzrozumiec.pl
6Warsztaty dla młodzieży prowadził Krzysztof Małota, nauczyciel historii i wos w Gimnazjum nr 2 w Nowym Sączu. Zdefiniował pojęcie cyberprzemocy, powiedział jakie są jej skutki i jak można zminimalizować ryzyko zostania jej ofiarą. Podczas warsztatów gimnazjaliści dowiedzieli się jak reagować na przemoc w sieci i inne zachowania dyskryminujące.5 Wykład na temat konsekwencji prawnych stosowania cyberprzemocy, szerzenia nietolerancji i stosowania mowy nienawiści w Internecie zaprezentował mecenas Paweł Mędoń, natomiast Bartosz Wańczyk, który był uczestnikiem pierwszego wyjazdu studyjnego do Bergen podzielił się wiedzą na temat sposobów walki z cyberprzemocą stosowanych przez norweskich partnerów projektu.
Konferencja zakończyła się przedstawieniem propozycji konkretnych działań, które mogą prowadzić grupy biorące udział w projekcie. Jak powiedział prezes Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności Piotr Grześków – Jestem spokojny o rezultaty projektu ponieważ widzę, że do grup liderów zgłosili się gimnazjaliści, którzy znają temat, spotkali się z przejawami cyberprzemocy i pragną się temu zjawisku przeciwstawić. Na tym projekcie zależy nam szczególnie ponieważ środki na jego realizację zdobyliśmy po ciężkim boju. Konkurencja w konkursie Obywatele dla Demokracji była bardzo duża, o dofinansowanie ubiegało się 845 organizacji z całego kraju. Nasz projekt jest jednym z 30, które uzyskały aprobatę i są realizowane.

3 zdjecia razem

Jesteś tutaj: Home Warsztaty - projekt Lepiej zrozumieć niż znienawidzić